NA SVATEBNÍ HOSTINOU BY MĚL DOHLÍŽET SCHOPNÝ ORGANIZÁTOR
Svatební hostina vyžaduje jako každá větší oslava dobrou režii i organizaci, aby se vydařila.
Nad jejím průběhem by mělo po celou dobu dohlížet bdělé a střízlivé oko svatebního koordinátora nebo spolehlivého člověka tomu pověřeného. Tato osoba má oprávnění jednat s personálem, vyřizovat objednávky, reklamace, kontrolovat objednaná jídla, hlídat časový sled a organizační průběh celé hostiny. A to celé včetně koordinace hostiny a zábavných prvků v rámci oslavy. Nakonec i tato pověřená osoba by měl být tou, která dohlédne na správné placení konečného účtu.
HOSTÉ SE HOSTÍ JIŽ OD SAMÉHO RÁNA
Hosté se ve svatební den sjíždějí již od samotného rána a před samotným obřadem je jim servírováno malé dopolední pohoštění. Obvykle se podávají studené mísy, popřípadě ohřívaná uzenina, nealkoholické nápoje, víno, omezený sortiment lihovin, káva, koláčky a drobné pečivo.
JAK ROZESADIT SVÉ HOSTY PŘI SVATEBNÍ HOSTINĚ
Po skončení svatebního obřadu se předpokládá hlavní oficiální část hostiny a to většinou formou slavnostního oběda v předem rezervovaném vhodném prostředí. Zde je připravena vyzdobená svatební tabule. Stoly jsou uspořádány podle počtu hostů a místních prostorových dispozic do formací nejčastěji ve tvaru písmen U, T, nebo I. Zasedací pořádek při svatební hostině by se měl řídit podle ustálených společenských pravidel. Samozřejmě, ale může dojít i ke kompromisům a drobným zasedacím změnám. Jediné co je jasnou a ustálenou konstantou, je čestné místo pro ženicha a nevěstu v čele stolu. Platí, že nevěsta sedí zprava po boku ženicha. Na čestném místě vedle novomanželů by měli sedět rodiče. A to po boku nevěsty ženichův otec spolu s matkou ženicha a po boku ženicha matka nevěsty spolu s otcem nevěsty. V pořadí dalších čestných míst by měli následovat svědkové, prarodiče novomanželů, blízcí příbuzní a ostatní příbuzní a hosté. Zpravidla by po straně ženicha měli sedět příbuzní nevěsty a po straně nevěsty příbuzní ženicha. Nyní se však stále více přistupuje k variantě, že příbuzní se záměrně promíchají, aby vznikla příležitost k vzájemnému poznávání. Při sestavování zasedacího pořádku však mohou nastat varianty, kdy novomanželé mají rozvedené rodiče, případně i nové partnery a navíc spolu ne příliš vycházejí. V tomto případě můžeme některá ustálená pravidla obejít a vedle novomanželů posadit svědky. Rodičům určíme jiná čestná místa. Počínáme si takticky a nemusíme volit variantu, kdy sedí rozvedení rodiče vedle sebe. Tahle varianta nahrává možnosti promíchat příbuzenské bloky mezi sebou.
TIP: Využijte naší nabídky svatební jmenovky na stůl.
KDO PRONÁŠÍ SVATEBNÍ PŘÍPITEK
Ke svatební hostině patří hned několik společných přípitků. Ten první patří k vžitému rituálu, kdy personál restaurace nebo lokality kde se hostina koná, vítá novomanžele. Při přípitku dochází k plánované kolizi, kdy se rozbije talíř a ženich za asistence nevěsty zametá střepy. Rukou společnou tak ukazují svůj vztah ke společné práci.
Oficiálnější přípitek, který doopravdy zahajuje hostinu však čeká hosty až u samotného stolu. Podle tradice první přípitek pronáší na společný život novomanželů jeden ze svědků. Může to být ale i k tomu určený svatební host nebo organizátor svatby. Mezi ty dojemnější a krásné přípitky může patřit i následný přípitek otce nevěsty. Ten by měl zároveň vyzvat hosty ke společnému obědu. Ostatní přípitky se mohou pronést i mezi jednotlivými chody.Přípitky na svatbách nemusí být vážné ani zbytečně zdlouhavé. Stačí pár vtipných vět, milých vzpomínek a životních přání. Přípitek může být osobní, dojemný i žertovný, ale pokud možno ne strohý, chladný a příliš formální a dlouhý.
ZPŮSOBY OBSLUHY PŘI SVATEBNÍ HOSTINĚ
Způsoby kterým se servíruje jídlo na svatební hostině je několik. Většinou se pokrmy podávají přímo na talířích. Personál začíná hosty obsluhovat od samotné nevěsty a ženicha a pokračuje k ostatním hostům dle pořadí u svatební tabule.
Další možná varianta je založit prázdné talíře mezi hosty a na svatební tabuli připravit k volnému použití mísy s pokrmy. Možné je i zvolit způsob, kdy personál obchází hosty, nabízí z nabídky pokrmů a hosté si určují co by chtěli na talíř předložit.
Při malých hostinách se může využít i servírovací stolek a skladbu jídla na přání hosta aranžovat přímo na něm. Obě tyto metody již vyžadují větší zručnost personálu a jejich praxi s předkládacím příborem.
Večerní pohoštění se namísto komplikovaného servírovaného menu může odehrát formou bufetové nabídky. Sortiment pokrmů může být pestrý a hosté se obslouží v ten čas, kdy oni sami chtějí.
SVATEBNÍ RITUÁLY A ZVYKY PŘI SVATEBNÍ HOSTINĚ
Svatební hostina se svou formou od ostatních oslav liší určitými rituály a zvyklostmi, které je třeba respektovat. Mezi obvyklé tradice při svatební hostině patří většinou tyto:
Nevěsta s ženichem jí polévku z jednoho talíře a jednou lžicí.
Po společném obědě krájí nevěsta s ženichem svatební host. Při prvním zakrojení dortu postupují novomanželé opět rukou společnou. První kousek dortu nabídne nevěsta ženichovi, druhý ženich nevěstě. Další v pořadí předkládá nevěsta matce ženicha , dále vlastní matce, otci ženicha, svému otci a svědkům. Po té se obsluhují hosté dle pořadí u svatebního stolu. Sníst alespoň kousek dortu se považuje za symbol manželského štěstí, a proto by se nemělo odmítat.
Často na svatbách probíhá i další rituál, kdy ženich a nevěsta věnují svým, matkám (ženich matce nevěsty a nevěsta matce ženicha) další menší dorty ve tvaru srdce, podkovy atp. A to spolu s poděkováním za výchovu a péči. Nevěsta může překvapit svou matku i drobným dárkem
V rámci svatební hostiny nechybí zábava a tanec. První pár, který vstoupí na taneční parket a první sólo patří samozřejmě nevěstě a ženichovi. Skladba na kterou oba tančí se dopředu pečlivě zvažuje. Často bývá symbolickou skladbou jejich dalšího společného života. Při tomto společném tanci neodkládá nevěsta svoji svatební kytici.
Házení svatební kytice mezi svobodné dívky je další z krásných tradičních zvyků. Nevěsta otočená zády k hloučku svobodných dívek hází přes rameno svatební kytici. Ten kdo kytici zachytí , čeká i jeho v nejbližší době svatební veselí. Pokud není přítomen dostatek svobodných dívek, zúčastní se všechny ženy nebo i svobodní pánové. Kytice nesmí zůstat sólo a musí si nakonec najít nového majitele.
V rámci svatební hostiny se mohou číst svatební blahopřání, případně i rozbalovat svatební dary. Není to však podmínkou. Někdy je lépe tento zvyk nezařazovat a nepostavit hosty do situace, kdy se chtě nechtě porovnává hodnota věnovaných darů.
Prostor pro další svatební rituály, hry a hříčky je na svatbách ještě dost velký. Záleží jen na přístupu novomanželů a hostů k podobné zábavě. Jmenujme nakonec ještě alespoň některé. Stahování podvazku nevěstě, svatební podvazek se symbolicky musí vydražit, vybírání mincí do svatebního střevíčku, přijetí nevěsty mezi vdané ženy a naopak přijetí ženicha mezi ženaté muže atp.
SVATEBNÍ NOC
Novomanželé nejsou posledními, kteří ukončují svatební hostinu. Ba právě naopak. Většinou opouští hostinu ještě před jejím koncem, někdy i zcela nepozorovaně a bez rozloučení. Tento únik je výjimečně v souladu se společenskými pravidly.
Další variantou odchodu novomanželů je vyprovázení páru ostatními svatebčany. I tento způsob má několik variant. Většinou se tak děje vpodvečer, tak můžeme využít světelných efektů. Vytvoření slavnostního špalíru se zapálenými loučemi nebo venkovními svíčkami působí velice efektně. Připravit novomanželům ohňostroj a připravený ozdobený vůz, který je doveze do jejich svatebního apartmá není také špatný nápad atp.
Zase záleží na přípravě a režii samotné svatby.
Svatební apartmá pro ženicha a nevěstu může být dopředu slavnostně ozdobené a připravené na jejich první svatební noc.
Odchodem svatebního páru svatba ještě nekončí. Hosté se mohou bavit dál i bez účasti ženicha nevěsty.